Proč se v práci stydíme za pochvalu?

Už se vám někdy stalo,  že se vám ve vašem pracovním životě něco opravdu povedlo, ale nikdo si toho nevšiml?

Za svůj odvedený výkon jste sice dostali zaplaceno, ale přece by se nic nestalo, kdyby vás šéf i trochu pochválil.

Na druhou stranu jste určitě všichni zažili situaci, kdy se něco zrovna nepovedlo a hned se na vás sesypala kritika ze všech stran. Existuje totiž nepoměr mezi reakcí na skvěle odvedenou práci a tím, co nastane, když něco pokazíte.

Skvěle odvedená práce se stala samozřejmostí, ale běda tomu, kdo udělá chybu. Jenže pokud se zaměstnanec necítí dostatečně oceňován za svoji snahu, přestane mu práce dělat radost. V současnosti totiž už odměna není jen o pěnězích. Mnohem důležitější jsou vztahy na pracovišti. Je smutné, že se pochvala za dobře odvedenou práci téměř úplně vytratila, což má za následek opačný efekt, za pochvalu se spíš stydíme, protože za ní hledáme nějakou nekalost. V lepším případě po nás dotyčný chce něco nad rámec našich povinností a využívá situaci.

Manažeři a vedoucí pracovníci by se proto měli naučit s pochvalami pracovat. Nic je to nestojí a pomohou tím zlepšit náladu na pracovišti. Pokud se ke spravedlivým pochvalám přidá na konci měsíce i správný benefit, tím líp.

Z vlastní zkušenosti ze zahraničí musím říct, že jsem se za pochvalu opravdu styděl, trvalo mi několik týdnů, než jsem se ji naučil přijmout a začít se z ní radovat. Jenže nakonec mě to pak o to víc nabíjelo energií. Když vás totiž někdo poprávu pochválí, je to to nejlepší, co můžete v práci zažít.

Dokážete své zaměstnance pochválit? Myslíte si, že si to zaslouží? Poradíme vám, jak na to. Společně tak můžeme zlepšit pracovní prostředí.

piště na dave@splendidjob.cz

nebo volejte 777 156 620